Jesteśmy jeszcze bardziej negatywni w zakresie 2023 roku (ledwie +0,4%). Uważamy, że pierwsza połowa 2023 upłynie pod znakiem ujemnych dynamik rocznych PKB. Aktywność gospodarcza już teraz wygląda słabo pod każdym względem na co nakładają się wysokie ceny, nagromadzenie zapasów, chłodzenie światowego popytu na towary oraz efekty szybkiego i głębokiego zacieśnienia polityki pieniężnej. Scenariusz uwzględnia już pewne problemy z gazem na przełomie roku (brak nieograniczonej możliwości korzystania). Nie uwzględnia jednak całkowitego odcięcia dostaw do Niemiec. My ze swojej strony jesteśmy też przygotowani, aby nawet tego samego dnia solidnie obciąć prognozy dla Polski.

prognoza dolara 2022

Obawy o wzrost gospodarczy na poziomie globalnym mają związek m.in. Z utrzymującą się podwyższoną inflacją i agresywnymi podwyżkami stóp procentowych przez największe banki centralne w celu jej docelowego ograniczenia. Na poziomie europejskim niepokój inwestorów w znacznej mierze ma związek z ryzykiem dalszego ograniczania lub odcięcia przez Rosję dostaw gazu, co mogłoby uderzyć szczególnie w energochłonne gałęzie przemysłu i sprowadzić recesję. Emanacją tych oczekiwań jest jednak utrzymanie kursu franka do złotego blisko historycznie wysokich poziomów i wyraźnie powyżej 4,50 zł w perspektywie następnych 12 miesięcy. W takim układzie wystarczy nawet lekka panika w strefie euro (Rosja zakręcająca gazowy kurek Niemcom) lub problemy w Polsce, by kurs franka wystrzelił w kierunku 5 zł. To zastrzeżenie względem ryzyka, którego obecnie w prognozach walutowych nie widać.

Inwestorzy szybko odwrócili się od euro

Prognoza analityków Ebury na koniec 2022 roku zakłada spadek pary USD/PLN do ceny 4,30 zł, która ostatni raz była na przełomie maja i czerwca br. Wpływ na dolara amerykańskiego będą miały kolejne decyzje podejmowane przez Fed. W minioną środę wyniosła ona 75 pb i podniosła stopy do 2,25-2,5%.

Taki sam problem jak z dolarem analitycy mają wobec franka szwajcarskiego. Helwecka waluta przez ostatni rok na przekór wszelkim prognozom umacniała się względem euro, w lipcu pokonując parytet 1 do 1. Tymczasem rynkowy konsensus cały czas zakłada, że w kolejnych kwartałach jedno euro będzie warte więcej od jednego franka. Obecnie prognoza taka wygląda bardzo optymistycznie i w mojej ocenie obarczona jest wysokim ryzykiem. Kolejna edycja prognoz walutowych przynosi pogorszenie perspektyw dla złotego. Rynkowi analitycy systematycznie tracą wiarę w rekonwalescencję naszej waluty.

Większa aprecjacja PLN nie jest też spodziewana w 2023 roku. Po marcu ’20 obserwujemy coraz wyższe szczyty kurs audjpy wykres i coraz wyżej położone dołki kursu euro do złotego. Zresztą już wcześniej PLN nie spisywał się najlepiej.

Kurs euro 26 lipca powyżej 4,7 zł

Trzecia kolejna „duża” podwyżka stóp procentowych w USA… Już obecnie złoty stracił około groszy – ale może dalej słabnąć, jeżeli bank centralny będzie wciąż mówił o bliskim końcu podwyżek stóp. Z kolei słaby złoty może zmusić bank centralny do dalszych podwyżek. Wydaje się, że jedyną szansą na realizację antydolarowego scenariusza byłby zwrot w polityce Rezerwy Federalnej, w ramach którego władze monetarne szybko porzuciłyby plany zacieśnienia polityki monetarnej zapowiadane na ten i przyszły rok.

Czy 50 euro z 2002 roku jest ważne?

Mimo to, dla osób, które takie banknoty posiadają, jest dobra informacja – bez względu na to czy pochodzą one z roku 2019, 2013 czy 2002, wszystkie są ważne i nadają się do wykorzystania oraz obiegu.

Można przewalutować część swoich oszczędności. W II kwartale tego roku zmienność kursów walut osiągnęła najwyższy poziom od początku 2020 r., przy czym w przypadku walut G10 wystąpiły niezwykłe rozbieżności w wynikach. Sawicki uważa, że położenie euro nie będzie zapewne ulegać wyraźnej poprawie, ale rażący kontrast z atrakcyjnością dolara może słabnąć.

Prognoza kursu dolara

Zdaniem eksperta mogą na to wpłynąć decyzje Europejskiego Banku Centralnego o podwyżkach stóp procentowych. EBC planuje zacieśnianie polityki monetarnej. Jednak podnoszenie stóp procentowych przez EBC może wywołać wzrost obaw o skutki wysokiego zadłużenia takich krajów jak Grecja, Portugalia, Włochy i Hiszpania. Skutkiem może być więc podwyższenie już bardzo wysokiego poziomu awersji do ryzyka. – Teoretycznie podwyższenie stóp procentowych przez EBC powinno pomóc złotemu, a jednak w praktyce może zaszkodzić polskiej walucie – komentuje Leściorz. Pewną nowością w naszym zestawieniu są podwyżki stóp procentowych w Szwajcarii.

Na posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku 15 czerwca amerykańska Rezerwa Federalna po raz pierwszy od 1994 r. Fed dąży do zacieśnienia polityki pieniężnej w najszybszym tempie od czasów prezesury Volckera na początku lat 80. Przy równoczesnej redukcji bilansu – czynniku, który w tamtych czasach nie odegrał żadnej roli. Amerykańska waluta miała bardzo słaby tydzień, ale patrząc na poprzednie miesiące, nie można absolutnie mówić o słabości dolara. W tle solidne dane na temat tamtejszego rynku nieruchomości.

Napięta sytuacja jest również na rynku energetycznym, która bardziej sprzyja Stanom Zjednoczonym, a stanowi poważne wyzwanie gospodarcze dla Europy, o czym na bieżąco opisujemy sytuację na portalu wzielonejstrefie. Ostatnio byliśmy świadkami przełamania parytetu na eurodolarze, natomiast w minioną środę Rezerwa Federalna USA podniosła stopy procentowe o 75 pb. Sprawdzamy prognozy walutowe po tych ważnych wydarzeniach.

prognoza dolara 2022

Wczorajsza sesja na amerykańskim rynku akcji zakończyła się silnymi wzrostami głównych indeksów (S&P 500 +2,76 proc., DJIA +2,43 proc., Nasdaq Composite +3,11 proc.). S&P 500 zamknął się najwyżej od 9 czerwca zbliżając się do… Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zdecydowała o podwyżce stóp o 50 pb z -0,5 pp. do zera. Podwyżka jest większa niż wynikało z zapowiedzi EBC przed miesiąca – wtedy anonsowano podniesienie stóp o… Na rynek ponownie wraca zasada, że złe dane makro to dobre dane dla Wall Street. Wczoraj poznaliśmy pierwszy szacunek PKB USA za drugi kwartał.

Siła USD na wyczerpaniu?

Zakładamy też, że przynajmniej w krótkim terminie RPP powinna kontynuować podwyższanie stóp procentowych do poziomu 7–8%. Widać jednak kontrast w komunikacji i działaniach NBP oraz wielu innych banków centralnych. W regionie Węgry (zmagające się co prawda z silniejszą presją na forinta) agresywnie podnoszą stopy procentowe, Czechy z kolei stosują interwencje walutowe. Jednocześnie Narodowy Bank Polski nie sygnalizuje, żeby osłabienie złotego – na tym etapie – budziło jego obawy. W ostatnich tygodniach złoty był jedną z najgorzej radzących sobie walut na świecie. Jego osłabienie nie jest jednak odosobnione.

Czy banknoty dolarowe tracą ważność?

Wycofane z obiegu dolary amerykańskie

Banknoty nie są już emitowane przez System Rezerwy Federalnej. Banknoty są nadal ważne, jednak zostały wycofane z obiegu. Stare wersje banknotów wymieniamy na złotówki lub euro.

Biorąc pod uwagę sytuację inflacyjną, nie wydaje się, żeby Tarcza Antyinflacyjna miała być szybko i skokowo wygaszana, co też powinno w średnim terminie oddziaływać w kierunku niższej inflacji. Banknoty dolara rozpoznawalne są na całym świecie także ze względu na obecne na nich wizerunki. Znajdą się wśród nich nie tylko prezydenci i założyciele Stanów Zjednoczonych, ale także inni politycy i prawnicy zasłużeni dla kraju. Początki najsłynniejszej amerykańskiej waluty sięgają 1690 roku, kiedy Stany Zjednoczone oficjalnie jeszcze nie istniały, a wszystkie zasiedlone regiony funkcjonowały jako kolonie. W jednej z nich, położonej na prowincji Massachusetts Bay, po raz pierwszy użyto papierowych środków płatniczych, służących do finansowania m.in. W niedużym odstępie czasu nominały spopularyzowały się również na pozostałych koloniach.

Oznacza podejście w polityce monetarnej dążące do podnoszenia stóp procentowych, by walczyć z inflacją. Wcześniej przewidywaliśmy, że Chiny zdecydują się na osłabienie dow jones industrial average rajdy do nowych wznieśli swojej waluty tylko w przypadku zaniku ryzyka inflacyjnego, co wymagałoby znacznego spadku cen surowców. Stopy procentowe w USA idą w górę o 0,75 pp.

Prezes NBP Adam Glapiński na konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej przekonywał jednak, że złoty ma przestrzeń do umocnienia, a NBP “bez problemu” na potencjalne interwencje umacniające polską walutę może przeznaczyć nawet mld dol. Według Sawickiego, oznaczałoby to, że gdyby kurs franka, euro i dolara dalej dryfował w kierunku 5 zł, to możliwe jest przeciwdziałanie tym tendencjom przez polskie władze monetarne. Notowania złotego wobec głównych walut, jak dolar, frank szwajcarski czy euro, spadają. Na razie nic nie wskazuje, by złoty mógł powracać na wzrostową ścieżkę. Obecnie mediana prognoz rynkowych analityków zakłada, że 31 grudnia kurs euro znajdzie się na poziomie 4,65 zł.

Ryzyka układają się jednak wyraźnie w kierunku słabszego złotego. Hamowanie wzrostu będzie miało odbicie we wzroście stopy bezrobocia. Rynek pracy – mocny liczbą wakatów – powoli zaczyna się chłodzić, a to dopiero początek zastosowań.

Co się dzieje ze złotym? Po ile jest frank, a ile trzeba dać za dolara i euro? Sprawdź aktualne kursy walut

Aktualnie kurs znajduje się w środku szerokiego przedziału… [Tłumaczymy] Polska waluta od wielu miesięcy jest wyraźnie słabsza, niż była w przeszłości. W ostatnich tygodniach słabość złotego jeszcze się pogłębiła. handel walutami Charakterystyczny symbol dolara również posiada swoją genezę w okresie kolonizacji. Wartość dolara równa była 8 realom, dlatego początkowo w dokumentacji zapisywano go jako ósemkę otoczoną nawiasami.

Wskazuje, że punktem zwrotnym może stać się moment, gdy inwestorzy zaczną koncentrować się mocniej na majaczeniu na horyzoncie obniżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Na lipcowym posiedzeniu Europejski Bank Centralny niemal na pewno podniesie stopy procentowe – po raz pierwszy od ponad dekady. Są argumenty za tym, że bank może dokonać podwyżki stóp aż o 50 pb., a… EBC pierwszy raz od dekady podniesie dziś stopy procentowe.

Mniej oczywistym wyborem jest korona szwedzka oraz dolar australijski, które zaliczane są do bezpiecznych walut. Wszystko, co warto wiedzieć o naszym portalu. Przeglądaj najnowsze wiadomości z rynku, najciekawsze artykuły i najważniejsze ogłoszenia. Zapamiętuje ostatnio wybraną walutę w usłudze ofert społecznościowych (Druga waluta dla sprzedaży).

Esteban Burgos
No Comments

Leave a Comment